16 Haziran 2010 Çarşamba

atatürk karizması

ATATÜRK VE CHURCHİLL
"
Başkent üniversitesinde iki yüzü aşkın öğrenci ve öğretim üyesine yaptığım bir konuşmanın sonunda. Prof. Dr. Nevin Ciğerim ve bir grup öğretim üyesi beni misafir ettiler. Prof. Dr. Ciğerim bana yaptığı bir araştırma sırasında tanıştığı kişilerden birisinin Atatürk’ün bir dönem yaverliğini yaptığını,araştırma,araştırma sırasında 90 yaşlarında,şimdi de rahmetli olan bu yaverin kendisine çok ilginç bir olay anlattığını söyledi ve olayı bana anlattı. Bazen size ikinci elden aktarıyorum(kendisine ve o gün bana hak etmediğimin çok üzerinde ilgi gösteren tüm başkentlilere teşekkür diyorum)

Resmi bir ziyaret için Türkiye’ye gelen İngiltere başkanı Winston Churchill Atatürk’le görüşmektedir. Görüşme sırasında Churchill Atatürk’e bir soru sorar. “Kurtuluş savaşını nasıl kazandınız?”
Atatürk genç yaverinden silahını ister. İçinden bütün mermileri çıkarır. Dışarıdan bir nöbetçi asker çağırır,tabancayı uzatır.”Kendini vur!”der. Asker saniye tereddüt etmez,tabancayı şakağına dayar ve tetiği çeker. Churchill hayretler içindedir. Atatürk “işte böyle kazandık” der.
O görüşmedeki yaverin ilgisi çeken,ilginç noktalardan bir tanesi de şudur;karizması ile tanınan,belki de İngiliz tarihinin en etkileyici liderlerinden biri olan Winston Churchill görüşme boyunca nerede ise Atatürk’ün gözüne bakamaz,Atatürk ise gözünün İngiliz başbakanından bir an olsun ayıramaz.
"

Not: bazı kaynaklarda Churchill yerine Sekizinci Edward geçer. Nedir ben de bilmem

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder